LEHİMLİ EŞANJÖR NEDİR?

Lehimli Eşanjör Nedir?

Sızdırmazlığın önemli olduğu ve/veya çok yüksek sıcaklıkların söz konusu olduğu uygulamalarda, klasik contalı eşanjörler yerine MIT Lehimli Isı Eşanjörleri kullanılır. Lehimli eşanjörler soğutma ünitelerinde evaporatör ve konderser olarak, ısıtma uygulamalarında ise ani ısıtıcı olarak kullanılır.

Yüksek kaliteli bileşenlerle üretilen MIT Lehimli Isı Eşanjörleri, kullanılacak plaka türüne göre düşük basınç kaybına, yüksek verimli ısı transferine ya da ısı transferinin geniş bir aralıkta yapılmasına odaklanabilir. Hareketli bağlantıları az olduğundan korozyona, basınca ve sıcaklığa daha dayanıklıdır. Ayrıca MIT Lehimli Isı Eşanjörleri kompakt tasarımları sayesinde yer tasarrufu sağlar.

Lehimli (kaynaklı) eşanjörler, türbülans yaratacak şekilde akış sağlayan iç tasarımları sayesinde yüksek verimlilikte ısı transferi sağlarken tortu birikimini azaltırlar. Bu sayede bakım sıklığı azalır ve bakım maliyetlerinden tasarruf sağlanır. MIT Kaynaklı Plakalı Eşanjörler soğutma, havalandırma ve ısıtma işlemleri düşünülerek tasarlanır ve yıllar boyunca bu işlemleri gerçekleştiren sistemlerde güvenle kullanılır.

Lehimli Plakaların Gösterimi

MIT Lehimli Plakalı Eşanjörleri, farklı ısı transfer ihtiyacına uygun farklı kanal tipli plakalar ile tasarlanabilirler. Lehimli eşanjörlerde kullanılan 3 temel plaka tipi aşağıdaki gibidir.

H-Tipi Plaka
H-Tipi plakalar geniş açılı kanallara sahiptir. Bu geniş açılı kanallar sayesinde ısı transferi yapılan akışkanlar kanallar içinde türbülans yaratacak şekilde hareket eder. Türbülans hem ısı transferini daha verimli hale getirir hem de tortu ve kalıntı birikimini azaltarak bakım sıklığını ve bakım maliyetlerini düşürür. Tortu bırakma ihtimali yüksek olan akışkanların ısı transferinde sıkça tercih edilir.

L-Tipi Plaka
L-Tipi plakalar dar açılı kanallara sahiptir. Bu dar açılı kanallar sayesinde ısı transferi yapılan akışkanlarda basınç kaybı minimumda tutulur. Ancak akışkanın hareketindeki türbülans azalacağı için ısı transferi verimliliği de azalır. Bu yüzden L-Tipi plakalar sadece basınç kaybının kabul edilemez olduğu ısı transferi işlemlerinde kullanılır.

M-Tipi Plaka
M-Tipi plakalar L-Tipi ve H-Tipi plakaların bir kombinasyonudur. İki plakanın da farklı özelliklerini bünyesinde bulunduran bu melez plakalar özellikle iki akışkan arasındaki ısı farkının çok yüksek olduğu durumlarda tercih edilir.

Lehimli Eşanjörün Yapısı

MIT Lehimli Plakalı Eşanjörleri, farklı ısı transfer özelliği sunan farklı plakalar ile tasarlanabilir. Genel olarak sızdırmazlığın önemli olduğu işlemlerde kullanıldığından bu eşanjörlerde adı üzerinde plakalar birbirine lehimlidir. Hareketli parçası az olduğundan korozyona, basınca ve sıcaklığa daha dayanıklı bir yapısı vardır.

İhtiyaca göre tercih edilebilen üç farklı plaka tipi olan lehimli eşanjörlerin genel yapısı yukarıdaki şemadaki gibidir.